تکنولوژی

مفاهیم تکنولوژی

مفاهیم تکنولوژی

مفاهیم تکنولوژی

تکنولوژی شامل تمام دانش‌ها و مهارت‌هایی می‌شود که موجب ساخت یک کالای جدید یا ارتقا یافته می‌شود که در نهایت به منظور راحتی انسان از آن استفاده می‌شود.

پیچیدگی تکنولوژی یعنی چه؟

تعریف پیچیدگی تکنولوژی بازتاب ضمنی بودن و دستیابی نه چندان آسان به دانش تکنولوژیک، یعنی ویژگی بنیادین آن است. توسعه سریع تکنولوژی و عمر کوتاه تکنولوژی‌ها، عامل مؤثر در پیچیدگی تکنولوژی است.

انواع فناوری از نظر پیچیدگی

فناوری از نظر پیچیدگی و سطح پیشرفته بودن به سه دسته ی زیر طبقه‌بندی می‌شود:

  • تکنولوژی پیشرفته
  • تکنولوژی متوسط
  • تکنولوژی سطح پایین

چنانچه هزینه تحقیق و توسعه فناوری از میزان درآمد و فروش آن بیشتر باشد، کالا یا خدماتی که از تجاری سازی فناوری بدست می‌آید دارای ارزش افزوده زیادی باشد و سهم دانش نیروی انسانی در آن زیاد باشد و… جزء فناوری‌های پیشرفته طبقه بندی می‌شود و اگر عکس حالات گفته شده باشد جزء فناوری‌های سطح پایین می‌باشد.

می‌توان گفت فناوری متوسط، حد واسط دو فناوری ذکر شده قرار می‌گیرد. درباره ماهیت حسابها در حسابداری چه اطلاعاتی دارید؟ به نظر شما ماهیت فروش در حسابداری چیست؟مفاهیم تکنولوژی

نوآوری به چند دسته تقسیم می‌شود؟

اگر در فرایند تولید، کالاها و محصولات را بهبود دهیم یا نسل جدیدتر آن‌ها را تولید کنیم، به این نوآوری در محصول یا خدمات می‌گویند. انجام کارهایی که موجب افزایش کارایی و بازدهی سازمان شود، نوآوری در فرایند می‌باشد.

نوآوری در بازاریابی شامل کلیه امور است که موجب افزایش بازاریابی می‌شوند. افزایش کارایی و بهره‌وری مدیریت سازمان را نوآوری در مدیریت می‌گویند.

فناوری از نظر پیچیدگی و سطح پیشرفته بودن به سه دسته تقسیم می‌شود.

دلایل اهمیت پیچیدگی های تکنولوژی

در یک سازمان هرچقدر پیچیدگی تکنولوژی بیشتر باشد، به همان نسبت سطح تخصص و مهارت کارکنان آن نیز بیشتر خواهد بود، در نتیجه مدیریت بخش زیادی از تصمیمات را به بخش‌های زیر دست خود واگذار می‌کند که موجب عدم تمرکز در تصمیم‌گیری می‌شود.

چرا و چگونه تکنولوژی اهمیت می‌یابد؟

با توجه به اینکه تکنولوژی در تمام زندگی بشر گسترش پیدا کرده است و در بسیاری از موارد موجب بهبود وضع زندگی انسان شده است، می‌توان به اهمیت تکنولوژی پی برد. با کمک تکنولوژی زندگی برای انسان آسان و راحت‌تر شده است، به عنوان مثال: نیازهای انسان به کمک فناوری بسیار سریع‌تر تأمین می‌شود.

در واقع یکی از نیازهای حیاتی بشر مدیریت کسب و کار و درآمد ها است که با پیشرفت فناوری و بوجود آمدن نرم افزار حسابداری شرکتی، این کار دشوار را آسان نموده است. همچنین می‌توان بعضی امور حسابداری را با اکسل انجام داد، در صورتی که علاقمند هستید حسابداری در اکسل را آموزش ببینید به صفحه آموزش حسابداری با اکسل مراجعه نمایید.

مزایای پیچیدگی تکنولوژی

با وجود تکنولوژی انجام بسیاری از امور ساده‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود، در عین راحتی سرعت انجام آن هم بالا رفته است. فناوری موجب ارتباط بیشتر انسان‌ها با یکدیگر شده است، به گونه‌ای که شما می‌توانید با دورترین افراد نیز ارتباط برقرار کنید.

تکنولوژی کار ها را ساده و راحت می کند.

معایب پیچیدگی تکنولوژی

در کنار فوایدی که برای تکنولوژی ذکر شد، یک سری معایب هم وجود دارد که به عنوان مثال می‌توان به وابسته شدن افراد به تکنولوژی را نام برد، فرض کنید در دنیای امروزی که همه ی افراد به روشنایی و برق عادت کرده‌اند، بخواهیم همین فناوری را کنار بگذاریم، قطعاً مسئله بسیار دشوار خواهد بود. گفتیم که تکنولوژی موجب راحت‌تر شدن زندگی انسان می‌شود، زیرا بسیاری از کارها را ماشین‌آلات انجام می‌دهند، همین خود موجب از بین رفتن بسیاری از مشاغل می‌شود.

طبقه بندی پیچیدگی های تکنولوژی

پیچیدگی های تکنولوژی به سه سطح پیشرفته، متوسط و سطح پایین دسته‌بندی می‌شود. در تکنولوژی پیشرفته، هزینه‌های تحقیق و توسعه نسبت به درآمد آن بیشتر است و محصولات آن ارزش افزوده بیشتری دارند، در صورتی که در تکنولوژی‌های سطح پایین معمولاً اینگونه نیستند و هزینه‌های تحقیق و توسعه کم و ارزش افزوده محصولات نیز پایین است. تکنولوژی متوسط، میانگین بین این دو قرار می‌گیرد.

 

طبقه بندی بر اساس حوزه کاربرد

تکنولوژی‌هایی که در ترکیب محصولات یا خدمات بکار گرفته می‌شوند و موجب تولید محصولات جدید می‌شوند، جزء دسته تکنولوژی‌های محصول طبقه بندی می‌شوند.

تکنولوژی‌هایی که در فرایند و زنجیره ارزش سازمان برای ارائه محصولات و خدمات استفاده می‌شود و بر کیفیت ارائه محصولات و خدمات تأثیر می‌گذارد، تکنولوژی فرایند می‌گویند.

طبقه بندی از منظر راهبردی

فناوری از منظر راهبردی به چهار نوع زیر تقسیم می‌شود:

  1. فناوری‌های کلیدی: این فناوری‌ها برای رقابت شرکت مهم هستند و شرکت را از سایر رقبا متمایز می‌کنند.
  2. فناوری‌های پایه: این فناوری‌ها برای همه ی اعضای یک صنعت در دسترس هستند و برای طراحی، تولید، تحویل موثر محصولات و خدمات و سطح کیفیت آنها مهم هستند.
  3. فناوری‌های پیشگام: فناوری‌هایی که می‌توانند در آینده به فناوری‌های مهم و رقابتی تبدیل شوند.
  4. فناوری‌های جنین (اولیه): فناوری‌هایی که در ابتدای راه تحقیقات در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها هستند.

طراحی سایت ومیزبانی وب در کلاب هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *