اپلیکیشن

تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب اپلیکیشن چیست؟

download 1 7

تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب اپلیکیشن چیست؟

شاید برای خیلی از کارفرمایان و کاربران اینترنت که به دنبال راه اندازی وب سایت و نرم افزار های موبایل و تحت وب هستند، سؤال شده باشد که تفاوت یک اپلیکیشن موبایل با وب اپلیکیشن چیست؟

یک تصور اشتباه وجود دارد که اپلیکیشن موبایل همان وب اپلیکیشن است. اما در حقیقت اینها متفاوت از هم هستند و دو مقوله ی جدا و مجزا از یکدیگرند.

برای اینکه این تفاوت ها را بهتر درک کنیم، بهتر است در ابتدا تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن و اپلیکیشن موبایل را بدانیم.

تفاوت وب سایت و وب اپلیکیشن چیست؟

وب سایت ها انواع مختلفی دارند، برخی از آنها پویا هستند و برخی ایستا. وب سایت ها برای نمایش محتوای بصری و مقالات و … به کاربران، طراحی می شوند و کاربران کنترلی نسبت به تغییر محتوای وب سایت ها ندارند. کاربران فقط می توانند محتوای وب ها را مشاهده و مطالعه کنند. اما وب اپلیکیشن ها در تعامل با کاربران هستند. کاربران می توانند با استفاده از وب اپلیکیشن ها نیازهای خود را درخواست دهند و از برنامه ی تحت وب پاسخ آن را دریافت کنند.

اگر برای حضور آنلاین خود به دنبال طراحی سایت می باشید، می توانید سفارش طراحی سایت خود را به شرکت های معتبر و فعال طراحی سایت دهید.

شرکت طراحی سایت دارکوب با بیش از 18 سال سابقه ی طراحی حرفه ای، پیشرو در خدمات طراحی سایت و سئو سایت می باشد.

وب اپلیکیشن و اپلیکیشن موبایل چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اپلیکیشن های موبایل به طور منحصر برای یک سیستم عامل خاص مثلاً ios آیفون و یا اندروید طراحی می شوند. برنامه های موبایل از طریق فروشگاه برنامه ها و اپلیکیشن های موبایل بر روی دستگاه های تلفن همراه بارگذاری و نصب می شوند و به منابع سیستم عامل مانند دوربین و یا GPS دسترسی دارند.

از سوی دیگر وب اپلیکیشن ها از طریق مرورگر ها قابل دسترسی هستند و با دستگاه های گوناگون سازگاری دارند. وب اپلیکیشن ها نیاز به بارگذاری ندارند و منحصر به یک سیستم خاص نیستند.

شاید در ظاهر برنامه های موبایل و برنامه های تحت وب شبیه یکدیگر باشند. مثلاً رنگ بندی ها و طرح بندی های هر دو یکسان باشد و کاربر هنگامی که با هر کدام از این دو کار می کند، احساس کند که یکی هستند، اما در واقع این دو محصول متفاوت از هم هستند.

برای استفاده از وب اپلیکیشن ها حتماً بایستی به اینترنت اتصال داشته باشید، در حالیکه از برنامه های موبایل به صورت آفلاین هم می توانید استفاده کنید. اپلیکیشن های موبایل معمولاً نسبت به اپلیکیشن های وب سریعتر و کارآمدتر هستند. اما در مقابل برنامه های موبایل بایستی توسط کاربر به طور منظم بروزرسانی شوند، در حالیکه برنامه های تحت وب به طور اتوماتیک بروزرسانی می شوند. یکی دیگر از تفاوت های برنامه های موبایل و برنامه های تحت وب چگونگی ساخت و طراحی آنها می باشد که کاملاً متمایز از یکدیگرند.

تفاوت اپلیکیشن موبایل با وب اپلیکیشن چیست؟تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب اپلیکیشن چیست؟

اپلیکیشن های موبایل چگونه ساخته می شوند؟

اپلیکیشن های موبایل برای سیستم عامل های خاص طراحی می شوند، به همین دلیل از ابتدا طراحی متفاوتی دارند تا با سیستم عامل مورد نظر همخوانی و سازگاری داشته باشد. به طور کلی ساخت یک برنامه ی موبایل گران است، اما عملکرد آنها نسبت به برنامه های تحت وب بهتر است، زیرا از گزینه های پیشرفته تری در طراحی و ساخت برنامه های موبایل استفاده می شود.

برای ساخت برنامه های موبایل بسته به پلتفرمی که قرار است در آن اجرا و راه اندازی شوند، از زبان های خاص برنامه نویسی و IDE (محیط توسعه ی یکپارچه) خاصی استفاده می شوند. به طور مثال، برنامه های موبایل اندرویدی معمولاً به زبان جاوا نوشته می شوند و در ساخت آنها از اندروید استادیو استفاده می شود. برنامه های موبایل های اپل با استفاده از ابزار های توسعه ی این شرکت راه اندازی می شوند.

اپلیکیشن های وب چگونه ساخته می شوند؟

اپلیکیشن های وب در مقایسه با برنامه های موبایل بسیار ساده تر هستند و ساخت آنها راحتتر و سریعتر انجام می شود. اپلیکیشن های وب معمولاً با زبان های برنامه نویسی html، css و جاوااسکریپت نوشته می شوند.

اپلیکیشن های هیبریدی موبایل چیست و چگونه ساخته می شوند؟

منظور از اپلیکیشن های هیبریدی موبایل، برنامه هایی هستند که ترکیبی از برنامه های موبایل و برنامه های تحت وب می باشند. این برنامه ها از دیدگاه فنی، برنامه های موبایل هستند، اما هنگام استفاده عملکردی مانند برنامه های تحت وب دارند. از آنجا که این برنامه ها به نوعی برنامه های موبایل محسوب می شوند، به منابع سیستم دسترسی دارند. اما زبان برنامه نویسی آن مانند برنامه های تحت وب ترکیبی از زبان های برنامه نویسی html، css و جاوااسکریپت می باشد. برنامه های هیبریدی در نهایت برای سیستم عامل های مختلف ساخته و راه اندازی می شوند.

استفاده از اپلیکیشن های موبایل بهتر است و یا اپلیکیشن های وب؟

جواب این سؤال بستگی زیادی به اهداف و عملکرد اصلی که می خواهید، دارد. اگر برنامه ای که می خواهید یک منبع تعاملی برای ارائه ی اطلاعات اضافی است، ساخت یک وب اپلیکیشن ایده ی خوبی می باشد. اگر برنامه ی شما نیاز به دسترسی به منابع سیستم مانند دوربین و … دارد، ساخت یک برنامه ی موبایل ایده ی بهتری است.

فاکتور های زیادی وجود دارد که ممکن است در تصمیم گیری برای ساخت یک برنامه ی موبایل و یا برنامه ی وب تأثیر بگذارند. موضوعی که مهم است این است که کاربران خود را در نظر بگیرید و بتوانید بهترین تجربه ی کاربری و ارزشمندی را برای آنها خلق کنید.

وب سایت موبایل چیست؟

درک تفاوت های بین وب سایت موبایل و اپلیکیشن موبایل می تواند برای تصمیم گیری های بهتر بسیار کمک کننده باشد. هم برنامه های موبایل و هم وب سایت های موبایل از طریق گوشی های همراه قابل دستیابی هستند.

یک وب سایت موبایل ممکن است از یک یا چند صفحه که با هم پیوند خورده اند و مبتنی بر html می باشند، تشکیل شده باشد. تفاوت اصلی یک وب سایت موبایل از دیگر وب سایت ها این است که این صفحات برای مانیتور های کوچک طراحی می شوند. طراحی صفحات وب ریسپانسیو در حال تبدیل شدن به یک استاندارد ثابت در طراحی وب سایت هستند. زیرا وب سایت های ریسپانسیو هم از طریق گوشی های همراه و هم از طریق دیگر دستگاه ها مانند تبلت ها و یا کامپیوتر های رومیزی قابل دسترسی هستند.

وب سایت های موبایل مانند هر وب سایت دیگری قابلیت نمایش محتوای بصری مانند تصاویر و ویدئوها و متون را دارند.

ساخت برنامه ی موبایل بهتر است و یا وب سایت موبایل؟

ساخت هر کدام از برنامه های موبایل و وب سایت های موبایل بسته به اهداف و خواسته های شما می تواند خوب باشد. به طور مثال اگر می خواهید بر قابلیت تعامل کاربران با برنامه تمرکز بیشتری داشته باشید، ساخت یک برنامه ی موبایل بهتر است. اما اگر می خواهید بیشتر بر ارائه ی محتوا در موبایل تمرکز کنید، ایده ی راه اندازی یک وب سایت موبایل بهتر است. در هر صورت بایستی کاربران خود را بیشتر در نظر بگیرید و ببینید تقاضای آنها بیشتر برای کدامیک می باشد. اما به طور کلی ساخت برنامه های موبایل با راه اندازی وب سایت موبایل همراه است. بدین معنی که اگر به دنبال حضور آنلاین هستید، در وهله ی اول بایستی به فکر ایجاد یک وب سایت موبایل باشید. برنامه ها معمولاً برای اهداف خاص راه اندازی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *