دامنه

domain alias یا پارک دامنه چیست؟

domain alias یا پارک دامنه چیست؟

domain alias یا پارک دامنه از جمله ویژگی هایی است که در هنگام خرید هاست و دامنه با آن مواجه می شوید. ممکن است این کلمه برای شما تازگی داشته باشد و نتوانید به درستی تشخیص بدهید که برای چه مواردی از آن استفاده می شود. برای اینکه اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید قصد داریم تا در زمینه پارک دامین و معرفی دامنه در طراحی سایت مطالبی را ارائه کنیم. اگر شناخت این موضوع و به دست آوردن اطلاعاتی در زمینه domain alias برای شما نیز مهم است، در ادامه مقاله ما را همراهی کنید.

پارک دامین چیست؟

دامنه یکی از موارد اصلی برای راه طراحی وب سایت است که هر وب سایتی که دامین اصلی را برای قرار دادن مطالب خود دارد. در برخی از موارد مدیر سایت به دنبال این است که مطالب خود را بر روی چندین دامنه مجزا با اسم های مختلف قرار دهد. از این رو هاستی را خریداری می کند که قابلیت پارک دامنه داشته باشد.

یعنی اینکه بر روی یک هاست، به جز قرار گرفتن هاست اصلی، چندین هاست فرعی نیز قرار می گیرد و کاربران با مراجعه به وب سایت ها و دامنه های فرعی نیز به اطلاعات و مطالب سایت اصلی دسترسی خواهند داشت. استفاده از این موضوع بیشتر برای وب سایت هایی است که توانسته اند خود را جز بهترین ها قرار دهند و برای اینکه برند آن ها توسط افراد دیگر بر روی دامنه های دیگر ثبت نشود به همین خاطر اقدام به خرید دامنه های مختلف با پسوندهای دیگر می کنند.
این دامنه ها به راحتی بر روی هاست پارک شده و هر کاربری با سرچ می تواند اطلاعات دقیق و کامل دامنه اصلی را دریافت کند. در این بین کلمه دیگری نیز وجود دارد که کاربران با آن برخورد زیادی داشته اند و آن را با پارک دامنه یکی می دانند و آن هم ریدایرکت است. در ادامه به ارائه مطالب و توضیحاتی در مورد تفاوت این دو خواهیم پرداخت .

تفاوت پارک دامنه و ریدایرکت در چیست؟

domain alias یا پارک دامنه با ریدایرکت تفاوت های مختلفی دارند. یعنی این دو کلا در موارد متفاوت به کار رفته و استفاده می شوند. قبل از اینکه به تفاوت ها بپردازیم معنی ریدایرکت را بیان خواهیم کرد. ریدایرکت د

ر واقع تغییر مسیر است. یعنی اینکه صفحه ای را به صفحه دیگر انتقال می دهد. در این صورت مهم نیست شما چه آدرسی را وارد کرده باشید، مهم این است که آن مطلب در کدام صفحه ریدایرکت شده باشد.

کاربرد استفاده از پارک دامین

استفاده از پارک دامین به دلیل سو استفاده نکردن از برند و یا آدرس سایت است. همان گونه که اشاره کردیم ممکن است افرادی با پسوندهای مختلف آدرس سایت را برای خود رزرو کرده و خریداری کنند. از این رو مدیر سایت می تواند با خرید دامنه ها با پسوندها مختلف و پارک کردن آن بر روی هاست و سایت اصلی خود مخاطبین خود را حفظ کرده و مانع از سو استفاده از برند شود.
در ضمن این کار باعث می شود تا مخاطبین و کاربران خاص سایت با سرچ هر نوع پسوندی به وب سایت دسترسی داشته باشند. در برخی مواقع نیز اگر یکی از وب سایت ها از نظر سئو قوی تر بوده باشد برای کمک به افزایش سئوی سایت دیگر از آن استفاده می شد. به همین جهت پارک دامین برای آن کاربرد داشت.

تفاوت ادان دامین، ساب دامین با domain alias یا پارک دامنه

در هنگام خرید هاست آیتم ها و المان های مختلفی در بخش ویژگی ها نمایش داده می شود که به جز گزینه پارک دامین و یا همان domain alias گزینه هایی نظیر ساب دامین و ادان دامین نیز وجود دارد. حالا قصد داریم به تفاوت های این دو المان با دامنه های جانشین و یا پارک دامین بپردازیم.domain alias یا پارک دامنه چیست؟

تفاوت ادان دامین و پارک دامین

اگر شما به دنبال راه اندازی دو سایت مختلف با محتواهای مختلف با استفاده از یک هاست هستید این قابل

یت یعنی ادان دامین برای شما کاربرد دارد. تفاوت اصلی پارک دامین و ادان دامین در این است که پارک دامین برای یک وب سایت با محتواهای یکسان است، در صورتی که ادان دامین برای وب سایت های مختلف با محتواهای متفاوت به کار برده می شود.

تفاوت ساب دامین و پارک دامین

قبل از اینکه تفاوت domain alias یا پارک دامنه و ساب دامین را بیان کنیم بهتر است با خود ساب دامین آشنا شوید. ساب دامین در واقع در یک فولدر جدا گانه در کنار دامنه قرار می گیرد و با یک نقطه از دامنه جدا می شود. از این رو تفاوت آن با پارک دامین به راحتی مشخص می شود. چرا که پارک دامین برای ایجاد وب سایت های فرعی بوده و محتوای آن با محتوای سایت اصلی است. ولی ساب دامین با یک محتوای جدا گانه و به صورت یک صفحه ی مجزا با یک نقطه از دامین جدا می شود.
مانند سایت دیجی کالا : mag.digikala.com
که سایت وبلاگ با یک نقطه از سایت اصلی جدا شده ولی در یک هاست و فولدر جداگانه قرار دارد.

حال که به صورت دقیق با domain alias یا پارک دامنه آشنا شدید به راحتی در هنگام خرید هاست می توانید تعداد دامین های جانشین خود را مشخص کرده و به تعداد مورد نیاز سفارش خود را ثبت کنید. برا اساس این تعاریف، استفاده از پارک دامین برای تمام وب سایت ها ضروری نمی باشد ولی اگر شما می خواهید تمام پسوندها را در اختیار داشته باشید قبل از خرید هاست به داشتن پارک دامین آن دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *