زبان برنامه نویسی

MySQL چیست و هر آنچه بایستی در مورد امکانات دیتابیس بدانید

MySQL چیست و هر آنچه بایستی در مورد امکانات دیتابیس بدانید

بصورت کاملا ساده در پاسخ به سوال mysql دیتابیس می‌توان گفت، MySQL یکی از مشهورترین سیستم‌های مدیریت دیتابیس است که قابلیت اجرا شدن در بیش از ۲۰ نوع پلت فرم مختلف شامل Linux ، Windows را دارد و اغلب به صورت ترکیبی با زبان برنامه‌نویسی PHP استفاده می شود. از آن می‌توان به عنوان جایگزین SQL server و یا Microsoft Access استفاده کرد

MySQL چیست ؟

یک شرکت سوئدی به نام MySQL AB در ابتدا MySQL را در سال ۱۹۹۴ توسعه داد. شرکت فنی آمریکایی Sun Microsystems پس از خرید MySQL AB در سال ۲۰۰۸، مالکیت کامل را به دست آورد. غول فناوری اوراکل ایالات متحده، در سال ۲۰۱۰ خود Sun Microsystems را به دست آورد و MySQL از آن سال به بعد، متعلق به اوراکل بود.

همانطور که در بالا اشاره شد، کار با mysql ( مای اس کیو ال) می تواند به عنوان جایگزین SQL Server یا مایکروسافت اکسس استفاده شود. در این صورت باید این پایگاه های داده را به یکدیگر تبدیل کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله مایکروسافت اکسس چیست را بخوانید.

با توجه به تعریف کلی، MySQL در واقع یک سیستم مدیریت پایگاه داده‌ای(database) است که به صورت رابطه‌ای منبع باز (open source) با یک مدل کلاینت – سرور خدمات دهی می‌کند. RDBMS نرم افزاری یا خدماتی است که برای ایجاد و مدیریت بانک‌های اطلاعاتی بر اساس مدل رابطه‌ای استفاده می‌شود. اگر نرم افزار از مدل داده‌های رابطه‌ای پشتیبانی نمی‌کند، فقط آن را DBMS می‌نامند. اکنون، بیایید دقیق‌تر هر اصطلاح را بررسی کنیم:

بانک اطلاعاتی (Database) چیست؟

بانک اطلاعاتی به بیان ساده مجموعه‌ای از داده های ساختار یافته است. برای درک بانک اطلاعاتی به گرفتن سلفی فکر کنید: یک دکمه را فشار می‌دهید و از خود تصویر می‌گیرید. عکس شما داده است و گالری تلفن شما پایگاه داده است. بانک اطلاعاتی مکانی است که در آن، داده‌ها ذخیره و سازماندهی می‌شوند. داده‌های ذخیره شده به صورت تعدادی جدول، سازماندهی می‌شوند. هر جدول به نحوی به دیگر جداول، مربوط می‌شود.

 

متن باز (Open source) به چه معناست؟

MySQL متن باز یا Open Source است. این مورد بدان معنی است که شما می‌توانید بدون آنکه هزینه‌ای به شخص یا سازمانی پرداخت نمایید، از آن استفاده کنید. هرکسی می‌تواند نرم افزار MYSQL را در پلتفرم خود نصب کند. همچنین می‌توانید کد ساختاری آن را آموخته و سفارشی سازی کنید تا بتوانید نیازهای خود را، بهتر برآورده نمایید. با این حال، GPL (مجوز عمومی GNU) بسته به شرایط تعیین می‌کند چه کارهایی را مجاز هستید که انجام دهید. در صورت نیاز به مالکیت انعطاف پذیرتر و پشتیبانی پیشرفته، نسخه دارای مجوز تجاری در دسترس است.

مدل کلاینت – سرور چیست؟MySQL چیست

کامپیوتر هایی که نرم افزار RDBMS را نصب و راه اندازی می‌کنند، کلاینت نامیده می‌شوند. هر زمان که نیازمند دسترسی به داده‌ها باشند، به سرور RDBMS متصل می‌شوند. این قسمت “سرور” است.

MySQL یکی از گزینه‌های مختلف نرم افزار RDBMS است. RDBMS و MySQL به دلیل محبوبیت MySQL اغلب تصور می‌شوند که یکسان نیستند. برای نامگذاری چند برنامه وب بزرگ مانند Facebook ، Twitter ، YouTube ، Google و Yahoo! همه از MySQL برای اهداف ذخیره سازی داده استفاده می‌کنند. اگرچه در ابتدا برای استفاده محدود ایجاد شده است، اما اکنون با بسیاری از سیستم عامل‌های مهم رایانه‌ای مانند Linux ، macOS ، Microsoft Windows و Ubuntu سازگار است.

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ما را برای کسب اطلاعات در حوزه Database server چیست مطالعه نمایید.

کاربرد MySQL

دیتابیس سرور MySQL جزو یکی از محبوب‌ترین دیتابیس سرورهای دنیا محسوب می‌شود و برندهای بزرگی همانند Facebook و Google از آن بهره برده‌اند. همچنین مجموعه‌ی بزرگ و مهم Wikipedia (مالک وب سایت Wikipedia) نیز برای زیر ساخت پایگاه داده‌ی خود از این دیتابیس سرور، استفاده‌می‌کند.

می توان گفت که دنیای امروزی دنیای اطلاعات است! تصور کنید فیسبوک چه حجمی از اطلاعات از جمله عکس، فیلم، متن و… دارد، این اطلاعات با استفاده از دیتابیس ذخیره و سازماندهی می شود.

یادگیری MySQL بسیار آسان است چرا که بسیاری از امکانات پیشرفته را پشتیبانی نمی‌کند و استفاده از آن برای Database های ساده و معمولی، پیشنهاد می‌شود.

نحوه  آپدیت php وردپرس  را در مقاله ی دیگری به طور کامل توضیح داده ایم.

 

تفاوت sql و mysql

در ابتدای این بخش باید به این نکته اشاره کنیم که MySQL و SQL یکسان نیستند. توجه داشته باشید که MySQL یکی از محبوب‌ترین نام‌های تجاری نرم‌افزار RDBMS است که مدل کلاینت – سرور را، پیاده سازی می‌کند. بنابراین، چگونه کلاینت و سرور در یک محیط RDBMS ارتباط برقرار می‌کنند؟ آنها از یک زبان خاص استفاده می‌کنند – Structured Query Language  (SQL).

اگر تاکنون با نامهای دیگری که SQL در آنها وجود دارد مانند PostgreSQL و Microsoft SQL Server روبرو شده‌اید، آنها به احتمال زیاد پایگاه داده‌هایی هستند که از syntax SQL نیز، استفاده می‌کنند. نرم افزار RDBMS اغلب به زبان‌های برنامه نویسی دیگر نوشته شده است، اما همیشه از SQL به عنوان زبان اصلی آن برای تعامل با بانک اطلاعاتی استفاده می‌شود. MySQL خود به زبان C و C ++ نوشته شده است. به کشورهای آمریکای جنوبی فکر کنید، همه آنها از لحاظ جغرافیایی متفاوت هستند و تاریخ‌های مختلفی دارند، اما همه آنها در درجه اول به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند.

تد کاد (Ted Codd)، دانشمند علوم کامپیوتر، SQL را د

در اوایل دهه ۱۹۷۰ با یک مدل رابطه مبتنی بر IBM توسعه داد. در سال ۱۹۷۴ بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و سریعاً جایگزین زبان‌های قدیمی ISAM و VISAM شد.

مجموعه تخصصی کلاب هاست

اینستاگرام کلاب هاست

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *